בקשה להקפאת איחוד תמ"אות 3 ו-23 וחידוש העבודה על תמ"א 42

כותב הפרסום: 
דרור בוימל
שנה: 
2015
קטגוריית פרסום: 
תגיות: 
הגוף המפרסם: 
פורום הארגונים למען תחבורה בת קיימא
הפרסום: 

שלום רב,

אנו, פורום הארגונים העוסקים בקידום תחבורה בת קיימא בישראל, פונים אליכם על רקע העיכוב המתמשך בקידומה ואישורה של תמ"א 42 לתחבורה יבשתית, ולאור הכוונה לכלול את תמ"אות 3 ו-23 במסגרת תמ"א 1, מהלך אשר עלול להוביל לביטול כל ההישגים וההתקדמות שנעשו עד היום במסגרת העבודה על תמ"א 42. מטרת תמ"א 42, יש לזכור, היא "לקבוע מערכת תחבורה ארצית אינטגרטיבית, יעילה, מקיימת, מעודדת פיתוח כלכלי, מעודדת ייעול השימוש בקרקע, מקדמת צמצום פערים חברתיים ופלורליזם תרבותי ומכבדת את הסביבה". על פי התכנית, הוצע כי תינתן עדיפות לניצול היתרון היחסי של התחבורה הציבורית, להשגת נגישות, שוויון חברתי ושיפור באיכות הסביבה.

חשיבותה של התחבורה הציבורית לפתרון בעיית הגודש הקשה בכבישי ישראל ולזיהום האוויר בערים ידועה לכל. בנוסף ידוע לכל כי התחבורה הציבורית בישראל מצויה במצב קשה ומפגרת ביחס למדינות מתוקנות בעשרות שנים במיוחד בכל הקשור למערכות הסעת המונים ולתשתיות העדפה לתחבורה ציבורית, נושאים אשר מקבלים ביטוי נרחב בתמ"א 42.

הבנת חשיבותו של תחום התחבורה הניעה עוד בשנת 2007 את הכנת תכנית המתאר הארצית מס' 42 לתחבורה יבשתית משולבת- התמ"א החשובה ביותר מאז תמ"א 35. תמ"א זו עתידה לשנות מן היסוד את התייחסותה של מערכת התכנון ומוסדותיה לתשתיות התחבורה ולתכנון שכונות ואזורי תעסוקה תוך הפנמת שיקולים של יעילות המערכת, קידום תחבורה בת-קיימא והעדפת תחבורה ציבורית. על אף חשיבותה הרבה, קידום התכנית נתקל בקשיים רבים ופעם אחר פעם הופסקה עבודת צוות ההיגוי, לעתים לתקופות של למעלה משנה. נכון להיום, למעלה משנה וחצי שלא מתקיימים דיונים של צוות ההיגוי המלווה את תמ"א 42 וצוות התכנון נותר ללא תקציב לביצוע עבודתו. בניגוד למהלך זה, אשר חייב להיעשות באופן דחוף, בעיקר על רקע אישרן של תכניות רבות בשנים הקרובות, החליט מינהל התכנון לאחד את תמ"אות 3 ו-23 הישנות, אשר שונו למעלה מ-100 פעמים ואשר אינן רלוונטיות יותר, ולהכניסן תחת תמ"א 1 האחודה (ולשם כך נקבעה ישיבה ראשונה כבר ביום רביעי הקרוב, ה-15.4.15). מהלך זה יקבע את השימוש בתמ"אות אלה לעוד שנים רבות במתכונתן הנוכחית, תוך התעלמות מתכנון תחבורה ציבורית וצפוי לעכב ואף למנוע את הקידום של תמ"א 42.

אנו פונים אליכם וקוראים לכם לעצור את המהלך לאיחוד תמ"אות 3 ו-23 המיושנות ותחת זאת, להקצות את התקציב הנדרש ולשים את קידום תמ"א 42 בקדמת סדר העדיפויות. זאת על מנת להצעיד את תחום התחבורה קדימה באמצעות פיתוח תשתיות תחבורה ציבורית מתקדמות וכלי תכנון יעילים וחדשניים.