חיים בריא מגיל צעיר - הולכים לבית הספר ברגל

 

חוזרים ללכת לבית הספר

 

בעבר הלא רחוק, הייתה הליכה הדרך המקובלת להגיע אל בית ספר ואילו כיום, מרבית הילדים מוסעים לבית הספר ברכב פרטי גם כשמדובר במרחקים קצרים. גודש תנועת המכוניות בסמוך לבית הספר מסכן את בריאות הילדים בשאיפת גזים רעילים וכן מהווה איום על שלום הילד בחציית כבישים בסמוך לבית הספר. בנוסף, אי הליכה לבית ספר פוגעת בכושר הגופני ומגבירה את הסיכון למחלות שמקורן באי פעילות גופנית (סוכרת טיפוס-2, השמנה ויתר לחץ דם). עידוד הליכה לבית ספר בילדים יחולל שינוי בהתנהגות המשפחה בהווה, ויביא לצמיחת דור בעל דפוסי התנהגות טובים יותר בכל הנוגע לניידות. מחקרים רבים מראים כי הליכה רגלית חיונית לבריאותנו ותורמת להתפתחות הפיזית והקוגניטיבית התקינה של ילדים. הליכה ברגל לבית הספר מהווה נדבך חשוב בקידום איכות הסביבה והקיימות, שכן היא אינה מזהמת, לא צורכת חנייה או דלק, ומהווה אמצעי תחבורה משלים לשימוש בתחבורה הציבורית.

בשנים האחרונות קודמו מספר תוכניות של הליכה ברגל לבתי הספר, במקומות שונים בארץ. ברוב היישובים עדיין תנועת המכוניות סביב בתי הספר נעשית על ידי הורים, שמעלים בכך את חשיפת הילדים לזיהום אוויר ולסכנה בטיחותית. לאור זאת, ארגון תחבורה היום ומחר שם לו כמטרה לפעול לקידום פרויקטים של הליכה ברגל לבית הספר על ידי סיוע למורים ולהורי התלמידים לפתח תכנית הליכה ברגל למוסד הלימודים. 

 

 

המטרה

 

מטרת הפרוייקט היא לייצר אלטרנטיבה בריאה, חסכונית וירוקה להגעה לבית ספר תוך שמירה על ביטחון הילדים, עידוד פעילות ספורטיבית יומיומית, חיזוק תחושת השייכות של התלמידים אל אזור מגוריהם, הכרת הסביבה וחיזוק תחושת העצמאות. 

 

מסקר שערכנו עולה שיסייע להורים בבחירה לשלוח את הילד ברגל לבית הספר:

  • 28% נוכחות תלמידים ברחוב
  • 22% תכנון מסלול בטוח עם הילדים
  • 50% סימון מוסדר של דרכים ראשיות
   

 

כיצד מתחילים?

 

שלב ראשון יש לבצע סקר בקרב ההורים, על מנת להבין עמדתם בנוגע נכונות לשנות הרגלים, וללמוד על אמצעי ההגעה כיום.

 

מעוניינים להשתתף לקורס אינטרנטי לקידום הליכה ברגל באזור מגוריכם?  הרשמו כאן

 

 

שותפים: