העתיד הולך ברגל

חיים בריא מגיל צעיר - הולכים לבית הספר ברגל

איך ילדינו יגיעו לבית הספר? יום עיון לקראת שנת הלימודים

 

לקראת פתיחת שנת הלימודים, יתקיים ביום ד' ה-14.8 בשעה 9:00 יום עיון בנושא הליכה ברגל לבית הספר, במוזיאון תל אביב.

יום העיון מיועד לנציגי הרשויות מקומיות, וועדי הורים, רכזים קהילתיים, נציגי בתי ספר, וכל מי שמעוניין לפעול לכך שילדינו ילכו ברגל לבית הספר, ורואה חשיבות בהפחתת כלי רכב בסביבת בית הספר.

 

חוזרים ללכת לבית הספר

 

בעבר הלא רחוק, הייתה הליכה הדרך המקובלת להגיע אל בית ספר ואילו כיום, מרבית הילדים מוסעים לבית הספר ברכב פרטי גם כשמדובר במרחקים קצרים. גודש תנועת המכוניות בסמוך לבית הספר מסכן את בריאות הילדים בשאיפת גזים רעילים וכן מהווה איום על שלום הילד בחציית כבישים בסמוך לבית הספר. בנוסף, אי הליכה לבית ספר פוגעת בכושר הגופני ומגבירה את הסיכון למחלות שמקורן באי פעילות גופנית (סוכרת טיפוס-2, השמנה ויתר לחץ דם). עידוד הליכה לבית ספר בילדים יחולל שינוי בהתנהגות המשפחה בהווה, ויביא לצמיחת דור בעל דפוסי התנהגות טובים יותר בכל הנוגע לניידות. מחקרים רבים מראים כי הליכה רגלית חיונית לבריאותנו ותורמת להתפתחות הפיזית והקוגניטיבית התקינה של ילדים. הליכה ברגל לבית הספר מהווה נדבך חשוב בקידום איכות הסביבה והקיימות, שכן היא אינה מזהמת, לא צורכת חנייה או דלק, ומהווה אמצעי תחבורה משלים לשימוש בתחבורה הציבורית.

בשנים האחרונות קודמו מספר תוכניות של הליכה ברגל לבתי הספר, במקומות שונים בארץ. ברוב היישובים עדיין תנועת המכוניות סביב בתי הספר נעשית על ידי הורים, שמעלים בכך את חשיפת הילדים לזיהום אוויר ולסכנה בטיחותית. לאור זאת, ארגון תחבורה היום ומחר שם לו כמטרה לפעול לקידום פרויקטים של הליכה ברגל לבית הספר על ידי סיוע למורים ולהורי התלמידים לפתח תכנית הליכה ברגל למוסד הלימודים. 

 

לאחרונה, תכנית "העתיד הולך ברגל" התקבלה ע"י שלושה משרדי ממשלה - החינוך, הבריאות ומשרד התרבות והספורט - והיא כבר מוטמעת במספר הולך וגדל של בתי ספר במסגרת "התכנית הלאומית לקידום אורח חיים בריא". את המסמך המלא של התכנית תוכלו למצוא כאן.

 

קיראו מה כתבו עלינו בג'רוזלם פוסט.

 

 

פעילויות

מסלולי הליכה לבי"ס אמירים בבנימינה

 

במספר הולך וגדל של בתי ספר בארץ כבר פועל "אוטובוס מהלך". אוטובוס מהלך הוא קבוצה של תלמידי בית ספר, המלווה בידי הורה אחד או יותר, שהולכת לבית הספר בצורה דומה לזו שאטובוס היה מסיע אותם לבית הספר. כמו אוטובוס תלמידים רגיל, אוטובוס מהלך הוא בעל נתיב קבוע בעל "תחנות אוטובוס" לאיסוף והורדה וכן "זמני איסוף" שבהם הם אוספים תלמידים. תכניות אוטובוס מהלך כבר פועלות בהצלחה בקריית אונו, רעננה, פרדס חנה-כרכור ועוד...

 

בקריית אונו למשל, הנהגת ההורים של בית ספר ניר בשיתוף עם צוות המורים והמטה העירוני לבטיחות בדרכים יזמו אוטובוס מהלך, הידוע כבר בשמו העממי הנפוץ "קו 11" – משמעותו שתי רגליים צועדות אל היעד. ברחובות שבסביבת בתי הספר נקבעה רשת של 7 קווים (המזכירים תכנון של "מטרו") ולאורכם תחנות מהן נאספים התלמידים וההורים המלווים. חלק מהקווים מונה עשרות ילדים ההולכים מדי יום שישי, למעט בימים גשומים, ברגל לבית הספר. ההורים המשתתפים בתוכנית מספרים שבנוסף למטרות שהושגו הם חווים הנאה של הילדים ושל ההורים המלווים וגם מגלים מחדש את הקהילתיות שאבדה לנו, הורים מכירים את שכניהם המלווים מדי יום את ילדיהם לבית הספר. 

 

בתמונה מצד שמאל ניתן לראות את מסלולי ההליכה שתיכננו הורים מביה"ס אמירים בבנימינה לקראת שנת הלימודים הקרובה. 

 

בזאת, אנו פונים לבתי ספר אשר יהיו מעוניינים להוביל מהלך של הליכה לבית הספר ולהנחות אותם.

הארגון יקצה לעשרה בתי ספר בלבד ברחבי הארץ הנחייה וליווי לקידום הפרויקט על ידי:

 

·       מנחה מלווה להובלת התוכנית בבית הספר

·       הכשרה לנציגי בית הספר ונציגי ועד הורים

·       הדרכה של הכיתות שישתתפו בפרויקט, כולל מערכי שיעור מובנים

        שיותאמו בעזרת המנחה באופן ייעודי לבית הספר

·       חומרים מקצועיים לתמיכה במורים והמחנכים שייקחו חלק בפרויקט

1. פנייה לגיוס ותמיכה של כל בעלי העניין- הנהגת בית הספר, הורים, מורים, מועצת תלמידים והרשות המקומית.

2. הכשרה לצוות המוביל של התוכנית על ידי מומחי תחבורה, במסגרת מתמשכת, שתלווה את תכנון והפעלת התוכנית.

3. הנחייה להדרכה לכל הכיתות השותפות בפרויקט. בהדרכה נלמד על מכלול היתרונות של הליכה ברגל, בעזרת הדגמות מפתיעות, ולחשב עד כמה משמעותית לאיכות  הסביבה ההחלטה של כל תלמיד להגיע ברגל לבית הספר.  שמירה על הסביבה  - לא למבוגרים בלבד. במסגרת ההדרכה נלמד גם כיצד עושים זאת תוך שמירה על הבטיחות בדרכים, ושיפור הבריאות.

4. מיפוי נתיבי  הליכה עיקריים של תלמידים אל בית הספר, על ידי סיורי הורים וילדים בין בית הספר והבית.  זיהוי דרכים מוצלות וידידותיות להליכה שיסייעו להנאה מן הדרך.

5. סיוע מקצועי בפניה לרשויות להסרת מפגעים מן הדרך, ועבודה מול לשכת מהנדס העיר למתן סדר עדיפות גבוהה לטיפול במכשולים או במפגעים המסכנים את ההולכים.

6. ארגון קבוצות הליכה שיגיעו יחד לבית הספר ורתימת ההורים או מבוגרים מלווים אחרים - קביעת תורנויות לליווי הילדים.

7. יצירת המשכיות: ארגון יום הליכה שבועי, מתן תמריצים לכיתות התלמידים כמו תחרות בין הכיתות, ופרסים קבוצתיים למתמידים בהגעה ברגל.

 

 

 

התוכנית כוללת:

- מפגש חשיפה לכלל המורים וחברי וועד ההורים - שעה וחצי.

- לפחות 8 מפגשי הנחייה לרכז מטעם בית הספר או למורים המקצועיים -  מפגשי הנחייה ע"י מנחה מקצועי מטעם 'תחבורה היום ומחר'.

- ימי סיור -  2 ימי סיור לכיתות המשתתפות בפרויקט בליווי המורים המובילים והורים מתנדבים.

- יום שיא -  יום שיא קהילתי לכתות הפרויקט.

- המימון כולל: מנחה מקצועי מטעם 'תחבורה היום ומחר', מלווה מקצועי לימי הסיור וליום השיא (בשילוב עם המורים וההורים).

 

תנאי הצטרפות לתוכנית:

- מינימום 4 כתות בבית ספר המשתתפות בפרויקט או שכבה אחת. (משכבות ג'-ו').

- שילוב תכני פרויקט "העתיד הולך ברגל" בתוכנית הלימודים בכיתות הנבחרות, 8 שעות המשולבות במגוון מקצועות נבחרים (לדוגמא: מדעים, ג"ג, שפה).

- רכז מורים מוביל לפרויקט המהווה איש קשר ומנחה ראשי.

- סיור מעשי ברחובות הנבחרים לדרכי הגישה לבית הספר -  3 שעות (2 ימי סיור ויום שיא קהילתי). 

- בצד שמאל של העמוד ניתן למצוא כתבות ופרסומים רלוונטיים לנושא ההליכה, הבטיחות בדרכים ובריאות ילדינו.  

 

 

צרו קשר

 

הורים, מחנכים או תושבים המעוניינים ליזום פרויקט מקומי בבית-הספר מוזמנים ליצור עמנו קשר.

שותפים: