יום התחבורה הציבורית - הכנס המרכזי בישראל של יום התחבורה הציבורית הבינלאומי

יום התחבורה הציבורית 2016 מתקרב: יום ה' ה- 17 בנובמבר

 

יום התחבורה הציבורית הבינלאומי מצוין מדי שנה ברחבי העולם במטרה לקדם את מעמד התחבורה הציבורית על פני הרכב הפרטי.

 

בישראל עורך ארגון תחבורה היום ומחר את הכנס המרכזי מדי שנה בשיתוף חברות התחבורה הציבורית, בהשתתפות חברי כנסת ובכירי משרדי האוצר, חברות התחבורה הציבורית, המגזר העסקי והחברה האזרחית. כנס יום התחבורה הציבורית ייסד בישראל שיח בין כל גורמי המפתח לקידום תחבורה ציבורית.

 

כבכל שנה ארגון "תחבורה היום ומחר" מקיים את כנס יום תחבורה ציבורית בשיתוף ארגוני חברה אזרחית, חברות התחבורה הציבורית ונבחרי ציבור. הכנס הפך לאירוע המרכזי בעולם התחבורה הציבורית, מקום המפגש השנתי לכל בעלי העניין וכר פורה לרישות ויצירת שיתופי פעולה חדשים. עקב הביקוש הרב מדי שנה מסתיימת ההרשמה המוקדמת טרם הכנס, ביום האירוע האולם גדוש עד אפס מקום והכנס זוכה לסיקור בכלי התקשורת המרכזיים.

כנס יום תחבורה ציבורית 2015, בהשתתפות חברי כנסת, נציגי משרד האוצר וחברות התחבורה הציבורית, נערך ביום חמישי, 5.11.2015, בסינמטק תל אביב, בין השעות 9:00-14:00. 

 

          
 

כנס יום התחבורה הציבורית 2014

 
     

אנו מודים לכל מי שלקח חלק בכנס יום התחבורה הציבורית 2014!

גם השנה התארחו בכנס חברי כנסת, בכירים במשרדי התחבורה והאוצר, מנכ"לי ונציגי חברות התחבורה הציבורית, גופי תכנון ותשתיות ופעיל חברה אזרחית.

פתח את הכנס מר מאיר חן, ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית ודיבר על הקמת הרשות והאתגרים העומדים בפניה בהצבת הנוסע במרכז.

אופיר כהן הציג את הסקר הארצי שערכה תחבורה היום ומחר בקרב הנוסעים בתחבורה הציבורית והתפרסם בכלי התקשורת, והציע למשרד התחבורה לקיים סקרי שביעות רצון באופן קבוע ובסטנדרטים קבועים להשוואה.

יוסי דסקל, מנכ"ל בומברדייה ישראל, דיבר על חשיבות ההשקעה בתחבורה מסילתית ומתח דברי ביקורת על התנהלות פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן.

שרון גילת מחברת HeadWays מערכת שהביאה לשיפור משמעותי מאוד באמינות הקווים והתדירויות במטרונית בחיפה.

מירב כהן מנכ"ל אמון הציבור הביעה חשש כי מיעוט התלונות על התחבורה הציבורית מצביע על כך שהנוסעים מיואשים מיכולתם לשפר את המערכת, וקראה לציבור להגיש תלונות במוקד אמון הציבור, במסגרת פרויקט משותף עם תחבורה היום ומחר.

עודד בשן, מנכ"ל "מגדל-אור", דיבר על פרויקט המטרונית בחיפה ניתן כדוגמה לצורת תחבורה חדשה המציבה אתגר לאנשים עם מוגבלות, ועל שיתוף הפעולה עם "מגדל-אור" שנועד לסייע בהנגשתו.

ואג'די ביאדסי מהרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי, הדרוזי והצ'רקסי במשרד ראש הממשלה הציג את האתגרים בפיתוח העתידי של התחבורה הציבורית בישובים הערבים, ועל הנעשה בתחום בימים אלו על-מנת לשפר את השירות. 

הדובר האחרון בכנס היה אשר דולב, רכז תחבורה ציבורית באגף התקציבים של האוצר, שדיבר על השינוי הצפוי בבחלוקת ההשקעות בין התחבורה המסילתית, האוטובוסים ותשתיות האוטובוסים והכבישים, ועל ההוספה המתוכננת של נתיבים מהירים בגוש דן, בדומה לנתיב הקיים על כביש 1 בכניסה לתל אביב.

הכנס נחתם בטקס הענקת תעודות הוקרה לנהגים מצטיינים מחברות האוטובוסים. 

לצפייה בדוברים בכנס לחצו כאן

לצפייה בגלריית התמונות מהכנס לחצו כאן

לצפייה בכל המצגות שהוצגו בכנס לחצו כאן

 

להתראות בכנס יום תחבורה ציבורית 2015!
 
 

כנס יום התחבורה הציבורית 2013

 

   

הכנס השנה היתה גדול ומוצלח ביותר.

תודה לכל הדוברים בכנס, שתרמו מאוד להצלחתו!

ראו את סיכום הכנס בעמוד האירוע:

צפו בסרטוני הרצאות הדוברים בכנס

ראו את המצגות שהוצגו בכנס

עיינו בתמונות הכנס

להתראות בכנס יום תחבורה ציבורית 2014!

 

כנס יום התחבורה הציבורית 2012

 

 

               

ברצוננו להודות לכל משתתפי כנס יום תחבורה ציבורית 2012. הכנס השנה היה מוצלח מאוד, והנואמים כיסו טווח נרחב של נושאים החל מהתקדמות הקמת התשתיות בפרוייקטים השונים, דרך מצבו העגום של המגזר הערבי ועד לאי יישום חוק המידע בתחבורה הציבורית (תיקון 98 לפקודת התעבורה). 

 

את כל המצגות מהכנס ניתן למצוא בתפריט הפרסומים בצד שמאל של המסך, כאשר בכל פרסום מופיע לינק לאותה הרצאה בוידאו. הרצאות נוספות ניתן למצוא בפלייליסט ביוטיוב. את התמונות מהכנס ניתן לראות כאן, כמו גם בדף הפייסבוק שלנו. שתי כתבות על הכותרות שהכנס סיפק פורסמו באתר News1, בעקבות הדברים שעלו מהרצאותיהם של מנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי, ויהודה אלבז, מ"מ סמנכ"ל בכיר יבשה במשרד התחבורה.

 

נתראה בכנס 2013!

 

 

עיינו בכנסים שנערכו בשנים הקודמות

 

 

איך הכל התחיל?

 

יום ללא מכוניות באטלנטה

 

ב-22.9.1996 נערך ה "Car Free Day"  הראשון באירופה. היתה זאת יוזמה עצמאית בשלוש ערים, רייקיאוויק (איסלנד), באת' (אנגליה), ולה-רושל (צרפת), שערכו פעילויות לעידוד השימוש בתחבורה ציבורית, אופניים והליכה ברגל, על חשבון השימוש ברכב פרטי.  היוזמה התבררה כמוצלחת מאוד ותוך שנים בודדות התרחבה וזכתה לגיבוי ממשלות, ובהמשך הפכה לארוע רשמי של האיחוד האירופי. האיחוד לא הסתפק רק ביום והכריז על ה “European Mobility Week”. במהלך השבוע נערכים קמפיינים להסברה על תחבורה בת קיימא ומתקיימות פעילויות לקידום תחבורה ציבורית, ארועי אופניים ובערים מסוימות אף מוקדשים חלקים מהעיר לתנועת אופניים והולכי רגל בלבד. כנראה שבאירופה הצליחו לא רע, בשנת 2010 כבר נרשמו לקמפיין למעלה מ-2000 ערים בעולם...

 

 

 

 

 

 

 

ואיך התקדמנו מאז?

באתונה, נסגר מרכז העיר לכניסת כלי רכב ליום שלם, וההגעה אליו מתאפשרת ברכבת תחתית בלבד. את מקומן של המכוניות תפסו בזאר, יריד אמנות ואירועי מוזיקה.

בבודפשט נערכים במשך שבוע אירועים שונים בנושא תחבורה בת קיימא. בין השאר, נסגר מרכז העיר לכניסת כלי רכב פרטיים למשך יום שלם, מוקדשים ימים לקידום נסיעה באופניים, הליכה ברגל והשיט על הדנובה (חלק ממערכת התחבורה הציבורית בעיר).

ברומא נערכים אירועי אופניים והושקה פלטפורמת קאר-פולינג עירונית. גם שם נסגר מרכז העיר לכניסת כלי רכב פרטיים למשך יום שלם.

בין הערים המשתתפות ניתן למצוא גם את ברצלונה, מדריד, טולוז, ציריך, רוטרדם, מונטריאול, מילאנו, אוסלו ועוד...

 

הגילגול הישראלי

יום תחבורה ציבורית ישראל

 

ההצלחה העולמית עשתה עלייה גם אלינו ובארץ מצוין יום תחבורה ציבורית משנת 2004, ומהווה הזדמנות מעולה להעלאת המודעות לבעיות הנלוות לשימוש ברכב הפרטי – זיהום האוויר, הזמן האבוד בפקקים והמשמעויות החברתיות. למרות שהציבור היום מודע יותר מאשר בעבר לאותן בעיות, ועליית הנושא הסביבתי על סדר היום, כ-65% מהנסועה בארץ מבוצעת ע"י רכב פרטי ורק 30% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל משתמשת באוטובוסים וברכבת כאמצעי תחבורה עיקריים. על מנת להגדיל את השימוש בתחבורה הציבורית יש לשפר את רמת השירות, תדירויות הקווים ומסלוליהם, ולספק לאוכלוסייה תמריצים להעדיף אותה על פני הרכב הפרטי

 

 

שותפים: